Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop comes with price of Rs. 35194. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 35194.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 35194/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 362 x 251 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:09 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.85 kg.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 10th Gen.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop comes with LED display.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 81WB0115IN Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:09 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |