Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop comes with price of Rs. 32490. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 32490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 32490/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). The dimensions of the laptop are 362 x 253 x 19.81 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop comes with AMD Radeon GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 3 3rd Gen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad Slim 3 81W100VEIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 2X1.5W Dual Speakers with Dolby Audio,Inbuilt Microphone |