Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop comes with price of Rs. 83990. This 15.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Qualcomm Snapdragon X with Qualcomm Adreno GPU Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 83990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X |
| Graphics Card | Qualcomm Adreno GPU |
This model is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.83990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 83990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It weighs 1.55 kg and measures 343.4 x 239.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.3 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits , 45% NTSC.
The processor in this laptop is Qualcomm Snapdragon X Along with this, It comes with Qualcomm Adreno GPU GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 6E, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop comes with ~ 148 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.55 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop are 343.4 x 239.5 x 17.9 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop?
A. This Laptop is powered by Qualcomm Snapdragon X processor.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with IPS display.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop?
A. It comes with Qualcomm Adreno GPU GPU.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3007YIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 148 PPI |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X,Octa Core, 8 Threads,30 MB Cache,Qualcomm Adreno GPU |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio,Inbuilt Microphone |