Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0119IN Laptop comes with price of Rs. 55990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 with Intel UHD Graphics Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0119IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 55990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 55990/- |
It is meant for Business. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 12702.702703 mAH battery and 65W Round Tip (3-pin). This model weighs 1.62 kg and measures 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with TN. The laptop has a screen size of 15.3 in. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0119IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits.
It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0119IN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 47 Wh.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with TN display.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 148 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0119IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0119IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 148 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |