Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop comes with price of Rs. 34990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen Intel Core i3-7020U with Intel HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 34990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7020U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 41990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 50990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It has 2 cell battery. The laptop weighs 1.85 kg and measures 362 x 251 x 20 mm (height x width x thickness).
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Display.
It is powered by 7th Gen Intel Core i3-7020U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.85 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop is Intel Core i3-7020U 7th Gen.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 362 x 251 x 20 mm.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81VD008SIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |