Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop comes with price of Rs. 33990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 33990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 33990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 34990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model has 2 cell 9459.459459459458 mAH battery and 45 W AC Adapter. This model weighs 1.85 kg and measures 362.2 x 251.5 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit TN Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LED display.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 8th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 35 Wh.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81VD008GIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh 2 Cell Battery |