Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop comes with price of Rs. 26490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD A6-9225 processor with AMD Radeon R4 Graphics Card. Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 1920 x 1080 pixels Display Resolution and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Croma for Rs. 26490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD A6-9225 |
| Graphics Card | AMD Radeon R4 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 26490/- |
The utility of this model is Everyday Use. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Display.
The processor in this laptop is AMD A6-9225 which is clocked at . Along with this, Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop has AMD Radeon R4 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop?
A. The processor in this model is AMD A6-9225.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81N300KFIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD A6-9225,Dual Core,AMD Radeon R4 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Dual Speakers,Inbuilt Microphone |