Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop comes with price of Rs. 52990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce GTX 1650 Graphics Card. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 52990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 52990/- |
The utility of this laptop is Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 120 Hz Refresh Rate, 250nits Anti-glare, 45% NTSC, DC dimmer.
The processor in Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 100/1000 Gigabit Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop is powered by Intel Core i5 11th Gen processor.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop comes with IPS display.
| Name | Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K101A4IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone |