Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop comes with price of Rs. 97990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 97990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 97990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 104499/- |
This laptop is meant for Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 320 x 208 x 15 mm (height x width x thickness) and weighs 1.36 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has IPS Technology, 100% sRGB, Razor Thin Bezels.
Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has Intel Iris Xe Graphics GPU.
Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop?
A. This model weighs 1.36 kg.
Q. Does Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR4X 16 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop is powered by Intel Core i7 11th Gen processor.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
| Name | Lenovo Ideapad 7 82A3009TIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR4X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |