Lenovo Ideapad 520 Laptop comes with price of Rs. 55139. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this model also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 55139.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 55139/- |
| Amazon | 95 | Rs. 57990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). This model has 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 378 x 260 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 520 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD 620 GPU.



There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display Lenovo Ideapad 520 Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad 520 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 378 x 260 x 22.9 mm.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 520 Laptop has?
A. Lenovo Ideapad 520 Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad 520 Laptop?
A. It is powered by Intel UHD 620 GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Lenovo Ideapad 520 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Lenovo Ideapad 520 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |