Lenovo Ideapad 330S Laptop comes with price of Rs. 34490. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 330S Laptop is powered by 7th Gen Intel processor with Radeon 535 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 2 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 34490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Radeon 535 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 45990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 45990/- |
This model is meant for Business. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell battery and 52.5 W AC Adapter. The laptop weighs 1.87 kg and measures 358.4 x 244.1 x 19.4 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 330S Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED IPS Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Radeon 535 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 330S Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does Lenovo Ideapad 330S Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Radeon 535 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.87 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 330S Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 358.4 x 244.1 x 19.4 mm.
Q. What is display type of Lenovo Ideapad 330S Laptop?
A. This model comes with LED display.
| Name | Lenovo Ideapad 330S Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, Radeon 535 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |