Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with price of Rs. 29990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3-7100U with Intel HD Graphics 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7100U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
Lenovo Ideapad 330 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It has 2 cell battery and 65 W AC Adapter W. The dimensions of the laptop are 378 x 260 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
Lenovo Ideapad 330 Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7100U processor Along with this, It has Intel HD Graphics 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in Lenovo Ideapad 330 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel HD Graphics 620 GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display type of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 378 x 260 x 22.9 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Lenovo Ideapad 330 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |