Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with price of Rs. 34190. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 330 Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i3 -8130U processor with Intel UHD Graphics 620 Graphics Card. Lenovo Ideapad 330 Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 34190.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 -8130U |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 34190/- |
The utility of this model is Everyday Use. It comes with Windows 10 installed. It comes with 2 cell battery. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD.
The processor in this model is 8th Gen Intel Core i3 -8130U which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with Intel UHD Graphics 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100M Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10.
Q. What kind of display Lenovo Ideapad 330 Laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. Does Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad 330 Laptop is Intel Core i3 -8130U 8th Gen.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Ideapad 330 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | Lenovo Ideapad 330 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |