Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with price of Rs. 44621. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 320S Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor with Intel HD 620 Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 44621.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-7200U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
Lenovo Ideapad 320S Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44621/- |
This laptop is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 2 cell battery. This laptop weighs 1.69 kg and measures 327 x 237 x 19 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED IPS Display.
Lenovo Ideapad 320S Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD 620 GPU.




Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad 320S Laptop?
A. The dimensions of this model are 327 x 237 x 19 mm.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320S Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5-7200U 7th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. Does Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 320S Laptop has?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Lenovo Ideapad 320S Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |