Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with price of Rs. 36990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 320S Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor with NVIDIA GeForce 920MX Graphics Card. Lenovo Ideapad 320S Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 36990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-7200U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 920MX |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36990/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). This laptop has 2 cell battery. This laptop weighs 1.7 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo Ideapad 320S Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this laptop is 7th Gen Intel Core i5-7200U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce 920MX GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 320S Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 320S Laptop?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 320S Laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with?
A. It has 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 320S Laptop?
A. Lenovo Ideapad 320S Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce 920MX GPU.
| Name | Lenovo Ideapad 320S Laptop |
| General | OS: Windows,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5-7200U,3 MB Cache,NVIDIA GeForce 920MX |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |