Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with price of Rs. 33500. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. Lenovo Ideapad 320E Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i3-6006U processor with Intel HD 520 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 33500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33500/- |
The Operating System installed in this model is DOS (64-bit). This laptop has 2 cell battery. This model weighs 2.1 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad 320E Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has FHD IPS AG Slim Display.
The processor in this model is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at . Along with this, It has Intel HD 520 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad 320E Laptop?
A. It is powered by Intel HD 520 GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Lenovo Ideapad 320E Laptop |
| General | OS: DOS,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3-6006U,Intel HD 520 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |