Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with price of Rs. 25500. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Intel Core i3 6th Gen with Intel Integrated N.A Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1920 x 1080 pixels Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 25500.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen |
| Graphics Card | Intel Integrated N.A |
Lenovo Ideapad 320E Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 25500/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 29500/- |
It is meant for Everyday Use. It comes with DOS (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
Lenovo Ideapad 320E Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i3 6th Gen processor Along with this, Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with Intel Integrated N.A GPU and 512 MB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in Lenovo Ideapad 320E Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Ethernet Ethernet, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320E Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 6th Gen 6th Gen processor.
Q. Does Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with Intel Integrated N.A GPU.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with DOS (64-bit).
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 320E Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo Ideapad 320E Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen,512 MB, Intel Integrated N.A |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |