Lenovo Ideapad 320C Laptop comes with price of Rs. 37669. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad 320C Laptop is Intel Celeron 3450. this laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron 3450 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). It weighs 2.3 kg and measures 360 x 360 x 23.9 mm (height x width x thickness).
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD, IPS.
The processor in this model is Intel Celeron 3450 which is clocked at and has 2 MB Cache Memory.




500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo Ideapad 320C Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Lenovo Ideapad 320C Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 320C Laptop?
A. Lenovo Ideapad 320C Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 320C Laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 320C Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 (64-bit).
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 320C Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 360 x 23.9 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | Lenovo Ideapad 320C Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron 3450,Quad Core, 4 Threads,2 MB Cache,2 GB |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.72 MP Camera,Backlit Keyboard,Supported,Inbuilt Microphone |