Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with price of Rs. 24880. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Pentium with Intel Integrated HD 505 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, it also comes with 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 24880.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 505 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 24880/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 2 cell battery. This laptop weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit TN Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is Intel Pentium which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated HD 505 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 320 Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated HD 505 GPU.
Q. Does Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Does Lenovo Ideapad 320 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with HD LED Backlit TN Display display.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Pentium.
| Name | Lenovo Ideapad 320 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Pentium,Quad Core,2 MB Cache,Intel Integrated HD 505 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |