Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with price of Rs. 23999. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 320 Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core N4200 processor with Intel HD 505 Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 500 GB Hard Drive Size.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Quad Core N4200 |
| Graphics Card | Intel HD 505 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This laptop comes with 10 Home Basic (64-bit) installed. It has 2 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad 320 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD LED Backlit Display.
Lenovo Ideapad 320 Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core N4200 processor which is clocked at . Along with this, It comes with Intel HD 505 GPU.



There is 500 GB HDD Space available in Lenovo Ideapad 320 Laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. Does Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core N4200 processor.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel HD 505 GPU.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
| Name | Lenovo Ideapad 320 Laptop |
| General | OS: Windows,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Pentium Quad Core N4200,Quad Core,Intel HD 505 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |