Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with price of Rs. 62900. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 320 Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i7 7th Gen 7500U processor with NVIDIA GeForce 940MX Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 62900.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7500U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 940MX |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 62900/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 65212/- |
This model is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 2 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 379 x 260 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit Anti-glare TN Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
It is powered by 7th Gen Intel Core i7 7th Gen 7500U processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 320 Laptop has NVIDIA GeForce 940MX GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Mbps Ethernet, WIFI 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 379 x 260 x 22.9 mm.
Q. What kind of display Lenovo Ideapad 320 Laptop has?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Anti-glare TN Display display.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 7th Gen 7500U 7th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 320 Laptop is powered by NVIDIA GeForce 940MX GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Ideapad 320 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 940MX |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |