Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop comes with price of Rs. 45990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 45990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 59990/- |
It is meant for Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 12162.162162 mAH battery and 65W Round Tip. This laptop weighs 1.65 kg and measures 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 processor Along with this, Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 11AX (2x2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.2 x 236.5 x 19.9 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 7 5th Gen processor.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 82KU024JIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |