Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop comes with price of Rs. 35297. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 35297.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 35297/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It weighs 1.65 kg and measures 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD TN 250nits.
The processor in Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 11ac, 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 359.2 x 236.5 x 19.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 82H802L3IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |