Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop comes with price of Rs. 36000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 36000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36000/- |
| Croma | 80 | Rs. 42990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). The laptop weighs 1.65 kg and measures 359 x 236 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Display, 250nits Brightness.
The processor in Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It has Intel UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 236 x 19.9 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel UHD GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. What is display type of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop comes with IPS Screen display.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 82H80238IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |