Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop comes with price of Rs. 36990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 36990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 9459.459459459458 mAH battery and 45W AC Adapter . The dimensions of the laptop are 395 x 234 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD TN 220nits.
The processor in Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.
1 TB worth of HDD space is available in Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are 11ac, 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop?
A. This model weighs 2.4 kg.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop are 395 x 234 x 19.9 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What kind of display Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop is Intel Core i3 10th Gen.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 81WB01D0IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh |