Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop comes with price of Rs. 33994. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 15.6 in Display Size, 1980 x 1080 pixels Display Resolution and ~ 145 PPI Display PPI. You can buy this product at Croma for Rs. 33994.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 33994/- |
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It measures 362 x 253 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop comes with resolution of 1980 x 1080 pixels and has display density of ~ 145 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 220nits Brightness.
Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.





There is 1 TB HDD Space available in Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1980 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop comes with IPS Screen display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01ECIN Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1980 x 1080 pixels,~ 145 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |