Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop comes with price of Rs. 35990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 35990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 35990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 327 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptopwhich cannot be upgraded further.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop?
A. It comes with IPS Screen display.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop has display size of 14 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 327 x 241 x 19.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 81X700EEIN Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |