Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop comes with price of Rs. 16990. This 11.6 in laptop comes with Chrome Operating System installed. It is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD 600 Graphics Card. There is 4 GB LPDDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 4 GB RAM, 18.05 mm Thickness, 1.12 kg Weight and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 16990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 600 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.16990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 16990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This model comes with Chrome installed. This model has 11351.351351 mAH battery. The laptop weighs 1.12 kg and measures 286.7 x 205.5 x 18.05 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with TN. The laptop has a screen size of 11.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits.
The processor in this laptop is Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop comes with Intel Integrated UHD 600 GPU.



There is 4 GB LPDDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.16990.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 135 PPI.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 42 Wh.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 286.7 x 205.5 x 18.05 mm.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 11.6 in.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Celeron.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 11IGL05 82BA0029HA Chromebook Laptop |
| General | OS: Chrome,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 600 |
| Memory | 4 GB LPDDR4 RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth |
| Input | Inbuilt Microphone,42 Wh mWh |