Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with price of Rs. 23987. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is Intel Pentium Quad Core with Intel Integrated HD Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23987.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Quad Core |
| Graphics Card | Intel Integrated HD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23987/- |
| Amazon | 95 | Rs. 25980/- |
It has DOS installed. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core processor Along with this, It has Intel Integrated HD GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in Lenovo Ideapad 110 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 110 Laptop has?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Does Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad 110 Laptop is Intel Pentium Quad Core.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has DOS.
Q. Does Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Lenovo Ideapad 110 Laptop |
| General | OS: DOS,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Quad Core,Quad Core,Intel Integrated HD |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |