Lenovo Essential G500 Laptop comes with price of Rs. 23599. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron Dual Core 1005M processor with Intel HD Graphics Graphics Card. Lenovo Essential G500 Laptop has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size, 500 GB Hard Drive Size and 6 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23599.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 1005M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23599/- |
The utility of this model is Everyday Use. This model comes with Free DOS installed. It has 6 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 380 x 260 x 25.8 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Essential G500 Laptop comes with LED Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo Essential G500 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Celeron Dual Core 1005M which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Essential G500 Laptop has Intel HD Graphics GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Mbps LAN Ethernet, Yes Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Essential G500 Laptop?
A. Lenovo Essential G500 Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. Which processor powers Lenovo Essential G500 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Celeron Dual Core 1005M processor.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. What is display resolution of Lenovo Essential G500 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo Essential G500 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Free DOS.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Essential G500 Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel HD Graphics GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo Essential G500 Laptop are 380 x 260 x 25.8 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.5 kg.
| Name | Lenovo Essential G500 Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron Dual Core,Dual Core,2 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |