Lenovo B50-80 Notebook comes with price of Rs. 30490. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U processor with Intel HD Graphics Card. Lenovo B50-80 Notebook has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 4 Cells Battery Cells and 3 years Warranty Time. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen) 5005U |
| Graphics Card | Intel HD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 30690/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop has Free DOS (64-bit) installed. It has 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 380 x 262 x 24.7 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. It comes with 3 years warranty.
This model comes with Anti Glare Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What kind of display Lenovo B50-80 Notebook has?
A. It comes with Anti Glare Screen display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo B50-80 Notebook comes with Free DOS (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM Lenovo B50-80 Notebook has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo B50-80 Notebook are 380 x 262 x 24.7 mm.
Q. Which processor powers Lenovo B50-80 Notebook?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 (5th Gen) 5005U 5th Gen.
Q. What is display size of Lenovo B50-80 Notebook?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo B50-80 Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |