Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop comes with price of Rs. 69990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with NVIDIA GeForce GTX 1650 Graphics Card. Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 69990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 73990/- |
The utility of this laptop is Gaming. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It weighs 2.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop comes with Full HD IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 145 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits , 120Hz, 45% NTSC, FreeSync, DC dimmer.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop has NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 11ac, 2x2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop has?
A. It comes with Full HD IPS display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Does Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display density of Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop?
A. Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop comes with ~ 145 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.4 kg.
| Name | Lenovo 15ACH6 82JW00P5IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1200 pixels,~ 145 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers |