Lava released its Lava Yuva Star 3 on February 13, 2026. The Cost of this model is Rs. 11499. The processor in this phone is UNISOC 9863a and this phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15 Go. This phone has 13 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 11499.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP Dual |
Lava released its Lava Yuva Star 3 on February 13, 2026. This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.11499. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 11499/- |
This mobile features Android 15 Go. It has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 193.7 g and measures 76.1 x 164.96 x 8.5 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 13 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash.




Lava Yuva Star 3 is powered by Octa Core UNISOC 9863a processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of Lava Yuva Star 3?
A. Currently, This model has best price of Rs.11499.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the weight of Lava Yuva Star 3?
A. This model weighs 193.7 g.
Q. What is display size of this phone?
A. Lava Yuva Star 3 has display size of 6.75 in.
Q. Which processor powers Lava Yuva Star 3?
A. The processor in this phone is UNISOC 9863a.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 76.1 x 164.96 x 8.5 mm.
Q. Which operating system Lava Yuva Star 3 comes with?
A. This model has Android 15 Go.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model has 10W.
| Name | Lava Yuva Star 3 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 13 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | UNISOC 9863a Chipset,Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |