Lava will launch its Lava Shark 2 5G on May 27, 2026 (Expected). The Expected cost of this phone is Rs. 14999. . This phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This model has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.75 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP |
Lava will launch its Lava Shark 2 5G on May 27, 2026 (Expected). Lava Shark 2 5G will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.14999. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This mobile comes with Android 15. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Lava Shark 2 5G comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1612 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Rear Camera in Lava Shark 2 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 18W.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This phone has Android 15.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Lava Shark 2 5G comes with screen to body ratio of ~ 81%.
Q. What is display size of this mobile?
A. This model has display size of 6.75 in.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features USB-C.
Q. When is Lava Shark 2 5G going to be launched?
A. The Lava Shark 2 5G is going to be launched on May 27, 2026 (Expected).
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. Does Lava Shark 2 5G has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is display resolution of Lava Shark 2 5G?
A. Lava Shark 2 5G comes with display resolution of 720 x 1612 pixels.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
| Name | Lava Shark 2 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1612 pixels,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |