Lava KKT 34S comes with price of Rs. 1495. This phone has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1495.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
Lava KKT 34S is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1495/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1807/- |
This phone comes with 1800 mAh Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This phone has 1.3 MP Rear Camera.



Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. Does Lava KKT 34S has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of Lava KKT 34S?
A. It comes with 1800 mAh.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Lava KKT 34S comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lava KKT 34S comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Lava KKT 34S |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |