Lava EG841 comes with price of Rs. 4099. and this model has 1 GB RAM with 4 GB Internal Memory. Lava EG841 runs on Android 4.3. This model has 2 MP Rear Camera without flash along with 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 4099.
| Feature | Value |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Internal Memory | 4 GB |
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 2 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 4099/- |
| Amazon | 95 | Rs. 5999/- |
This model features Android 4.3. This model has 1500 mAh Removable . It has Dual Sim (Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 480 x 800 pixels.
This model has 2 MP Rear Camera. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 1 GB RAM. The phone comes with 4 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 1500 mAh.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Lava EG841 has aspect ratio of 5:3.
Q. What is usb type of this model?
A. This mobile features miniUSB.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lava EG841 comes with Android 4.3.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 480 x 800 pixels.
Q. Does Lava EG841 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | Lava EG841 |
| General | Dual Sim,Android v4.3 (Jelly Bean),1500 mAh Battery |
| Display | 480 x 800 pixels |
| Camera | 2 MP Camera,0.3 MP Front Camera |
| Technical | Dual Core Processor,1 GB RAM,4 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | WiFi |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |