The Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) from Lava was launched on September 05, 2025. This phone comes at a price of Rs. 12998. It is powered by Unisoc T765 processor. This mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) runs on Android 15. This phone has 13 MP Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 12998. You can also get this model in 4GB+64GB and 4GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP |
The Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) from Lava was launched on September 05, 2025.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 12998/- |
It comes with Android 15. It has 5000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 198 g and measures 76.6 x 165.9 x 8.2 mm (height x width x thickness).
Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
There is 13 MP Rear Camera in Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Portrait, Panaroma, Pro, Night, Photo, Video, Slow Motion, Time Lapse, Audio Note, QR Code, Short Video.
There is 2.3 GHz Octa Core Unisoc T765 processor running in Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. This phone comes with screen to body ratio of ~ 86.6%.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 198 g.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this phone are 76.6 x 165.9 x 8.2 mm.
Q. What is usb type of this model?
A. This mobile has USB-C.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) has aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 5000 mAh.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
| Name | Lava Bold N1 5G (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Unisoc T765 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |