Kechaoda K05 comes with price of Rs. 1199. . Kechaoda K05 has 512 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1199.
| Feature | Value |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 850 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Kechaoda K05 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1199/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1199/- |
This phone comes with 850 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 326 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Kechaoda K05.



There is 512 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display size of Kechaoda K05?
A. This mobile comes with display size of 1.77 in.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile has aspect ratio of 3:2.
Q. What is the battery size of Kechaoda K05?
A. This phone has 850 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Kechaoda K05 comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
| Name | Kechaoda K05 |
| General | Dual Sim,850 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.77 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 300 kHz Processor,512 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |