Karbonn K885 comes with price of Rs. 1249. It has only 0.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1249.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1249/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1299/- |
It comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Karbonn K885 with LED Flash.
Q. What is display size of Karbonn K885?
A. It has display size of 2.8 in.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. Does Karbonn K885 has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this model?
A. Karbonn K885 comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Karbonn K885 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | Music Player,Video Player |