Karbonn K775 comes with price of Rs. 1249. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1249.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1400 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1249/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1316/- |
This model comes with 1400 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile measures 56 x 129.5 x 11.4 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera.





Q. What is display size of this mobile?
A. Karbonn K775 comes with display size of 2.8 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. Does Karbonn K775 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 1400 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Karbonn K775 has aspect ratio of 4:3.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 56 x 129.5 x 11.4 mm.
| Name | Karbonn K775 |
| General | Dual Sim,1400 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |