Jivi JV X84 comes with price of Rs. 799.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 799.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 799/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1196/- |
This mobile has 1000 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Jivi JV X84 comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
Q. What is display size of this mobile?
A. Jivi JV X84 has display size of 1.8 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 1000 mAh.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Jivi JV X84 has aspect ratio of 5:4.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | Jivi JV X84 |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |