Jivi C3 comes with price of Rs. 1290. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile has 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Jivi C3 comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Jivi C3.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 1.8 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Jivi C3 comes with aspect ratio of 5:4.
| Name | Jivi C3 |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |