The itel it5622 from itel was launched on August, 2016. Price of this phone is Rs. 1326. This model has only 0.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ The highlight of this mobile is 2.8 inches Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 1326.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
The itel it5622 from itel was launched on August, 2016. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1326/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1400/- |
This model has 2500 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone measures 56.5 x 130 x 13.4 mm (height x width x thickness).
itel it5622 comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in itel it5622 with LED Flash.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 2500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this phone are 56.5 x 130 x 13.4 mm.
Q. When was itel it5622 launched?
A. On August, 2016, itel it5622 was launched.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 2.8 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
| Name | itel it5622 |
| General | Dual Sim,2500 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |