iQOO released its iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) on April 11, 2025. This phone comes at a price of Rs. 23999. The processor in this model is Mediatek 7300. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 23999. You can also get this phone in 6GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
iQOO released its iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) on April 11, 2025. iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.23999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 18998/- |
This model comes with Android 15. It comes with 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano SIM). This Phone weighs 204 g and measures 76.3 x 165.7 x 8.1 mm (height x width x thickness).
iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has 1050 nits HBM (High Brightness Mode).
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live Photo.




iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. It has display size of 6.72 in.
Q. What is screen to body ratio of iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) has screen to body ratio of ~ 86%.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) are 76.3 x 165.7 x 8.1 mm.
Q. Does iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2408 pixels.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 44W Flash Charge.
Q. Which processor powers iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. The processor in this phone is Mediatek 7300.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 204 g.
| Name | iQOO Z10x 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2408 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7300 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |