The iQOO U3 from iQOO was launched on December 14, 2020 . This mobile comes at a price of Rs. 16499. It is powered by MediaTek 800U processor and this phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 10. This model has 48 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 401 ppi Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.58 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 48 MP + 2 MP Dual |
The iQOO U3 from iQOO was launched on December 14, 2020 . This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model has Android 10. It comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 185.5 g and measures 75.4 x 164.2 x 8.4 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone has a screen size of 6.58 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 401 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has HDR10.
There is 48 MP + 2 MP Dual Rear Camera in iQOO U3 with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash.




There is 2.4 GHz Octa Core MediaTek 800U processor running in iQOO U3. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 185.5 g.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. iQOO U3 comes with screen to body ratio of ~ 84.4%.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 18W Fast Charging.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. When was iQOO U3 launched?
A. On December 14, 2020 , iQOO U3 was launched.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model has aspect ratio of 20.07:9.
Q. Which processor powers iQOO U3?
A. The processor in iQOO U3 is MediaTek 800U.
Q. What is the battery size of iQOO U3?
A. It comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. What are dimensions of iQOO U3?
A. The dimensions of this model are 75.4 x 164.2 x 8.4 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2408 pixels.
| Name | iQOO U3 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.58 inches,1080 x 2408 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 48 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 800U 800U Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |