The iQOO 9 Pro 5G from iQOO was launched on February 23, 2022. The Cost of this phone is Rs. 44999. iQOO 9 Pro 5G is powered by Qualcomm 8 Gen1 processor. This model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. iQOO 9 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. This phone has 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple Rear Camera without flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 44999. This mobile is also available in 12GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4700 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple |
The iQOO 9 Pro 5G from iQOO was launched on February 23, 2022. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.44999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44999/- |
This phone comes with Android 12. This phone has 4700 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.2 x 164.8 x 8.8 mm (height x width x thickness) and weighs 204 g.
iQOO 9 Pro 5G comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1440 x 3200 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 518 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has HDR10+, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1500 nits, Curved Display.
There is 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple Rear Camera in iQOO 9 Pro 5G with AutoFocus but no Flash. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports lash, HDR, panorama.





There is 3 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen1 processor running in iQOO 9 Pro 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of iQOO 9 Pro 5G?
A. The dimensions of this mobile are 75.2 x 164.8 x 8.8 mm.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 12.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of iQOO 9 Pro 5G?
A. iQOO 9 Pro 5G comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is the weight of iQOO 9 Pro 5G?
A. This model weighs 204 g.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, iQOO 9 Pro 5G has best price of Rs.44999.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. When was iQOO 9 Pro 5G launched?
A. The iQOO 9 Pro 5G was launched on February 23, 2022.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 89.6%.
| Name | iQOO 9 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,Fast Charging,4700 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1440 x 3200 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple Camera,Auto Focus,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Gen1 Chipset,3 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |