On February 23, 2022, iQOO launched iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB). The Cost of this phone is Rs. 49999. The processor in iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) is Qualcomm 8 Gen1. This phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. This model has 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple Rear Camera without flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 49999. This mobile is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4700 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple |
On February 23, 2022, iQOO launched iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB). This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.49999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 49999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 44990/- |
This phone comes with Android 12. It comes with 4700 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 204 g and measures 75.2 x 164.8 x 8.8 mm (height x width x thickness).
iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1440 x 3200 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 518 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has HDR10+, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1500 nits, Curved Display.
This phone has 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple Rear Camera with AutoFocus but no Flash. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports lash, HDR, panorama.





iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 3 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen1 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When was iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) launched?
A. The iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) was launched on February 23, 2022.
Q. What are dimensions of iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. The dimensions of this model are 75.2 x 164.8 x 8.8 mm.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone has 120W Fast Charging.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 12.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has best price of Rs.49999.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. This phone has display size of 6.78 in.
| Name | iQOO 9 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,Fast Charging,4700 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1440 x 3200 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 16 MP Triple Camera,Auto Focus,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Gen1 Chipset,3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |