Intex Turbo V6 comes with price of Rs. 899. This phone has only 0.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 899.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1250 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Intex Turbo V6 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 899/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1635/- |
This phone comes with 1250 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 54 g and measures 56.8 x 131 x 9.8 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Intex Turbo V6 with LED Flash.



Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 54 g.
Q. What is the battery size of Intex Turbo V6?
A. This phone comes with 1250 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of Intex Turbo V6?
A. It has display size of 2.8 in.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 4:3.
Q. What are dimensions of Intex Turbo V6?
A. The dimensions of this phone are 56.8 x 131 x 9.8 mm.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | Intex Turbo V6 |
| General | Dual Sim,1250 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording |