Intex Pratham Aqua Star Power comes with price of Rs. 8690. and this phone has 1 GB RAM with 5 GB Internal Memory. This mobile runs on Android 4.4.2. This phone has 8 MP Rear Camera without flash and 2 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 8 mm Thickness which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 5 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 8 MP |
Intex Pratham Aqua Star Power is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This phone has Android 4.4.2. This phone comes with 2000 mAh Removable . This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model measures 72.9 x 141 x 8 mm (height x width x thickness).
This phone comes with display resolution of 854 x 480 pixels. The phone has a screen size of 5 in It has display density of ~ 196 PPI (Pixels per inch).
This phone has 8 MP Rear Camera. There is 2 MP Front Camera but without Flash.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 1 GB RAM. The phone comes with 5 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of Intex Pratham Aqua Star Power?
A. Intex Pratham Aqua Star Power comes with display size of 5 in.
Q. What is display resolution of Intex Pratham Aqua Star Power?
A. Intex Pratham Aqua Star Power comes with display resolution of 854 x 480 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 16:9.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of Intex Pratham Aqua Star Power?
A. This mobile has 2000 mAh.
Q. Which operating system Intex Pratham Aqua Star Power comes with?
A. It comes with Android 4.4.2.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 72.9 x 141 x 8 mm.
| Name | Intex Pratham Aqua Star Power |
| General | Dual Sim,Android v4.4.2 (KitKat),Slim,2000 mAh Battery |
| Display | Touch,5 inches,854 x 480 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,2 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Quad Core Processor,1 GB RAM,5 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | WiFi |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |