Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop comes with price of Rs. 41776. The screen size of this Infinix laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 14.8 mm Thickness which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like ~ 157 PPI Display PPI and 11 hours Battery Backup. You can buy this product at Amazon for Rs. 41776.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30490/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 33990/- |
It is meant for Performance,Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 3 cell 13513.513514 mAH battery and 65W Type-C Adapter. The laptop weighs 1.24 kg and measures 323.3 x 211.1 x 14.8 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Infinix laptop also has 300 nits peak brightness, 100% sRGB, NTSC 72%.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 50 Wh.
Q. Which processor powers Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 12th Gen processor.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 323.3 x 211.1 x 14.8 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with IPS display.
Q. What is display density of Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.24 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Integrated Iris Xe GPU.
| Name | Infinix INBook X3 Slim XL422 2023 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |